Samouzdravovací novinky – Co možná vůbec netušíte doplnění.

Děkuji všem, kteří nabrali odvahu a napsali my své postřehy k Sokolům.

Jsem ráda, že všechny byli pozitivní a  možná i díky Vám nás bude víc. Možná díky Vám bude více sportu pro radost a radosti pro vlast.

Paní Jana mi napsala:

Přeji pěkný den.
Něco málo jsem věděla o Sokolech, ale toto vše,co zmiňujete jsem netušila.
Děkuji za rozšíření obzorů:-).

Pocházím z Kladna a před nějakým časem -když ještě nebyly tak rozšířená fitka-jsem chodila cvičit do zdejší „sokolovny“ a nyní uvažuji o obnovení.

Paní Táňa napsala:

Do Sokola jsem nikdy nechodila, ale vize, které stáli u vzniku Sokola a dodnes jsou živé, jsou mému srdci blízké. Už asi tři roky samoučně studuju českou historii (chci znát své kořeny) a díky tomu jsem se lehce seznámila s historií Sokola – kdy vznikl a za jakých okolností. Sokol se snažil o emancipaci českého národa a tak ho neměla ráda habsburská monarchie. A neměly ho rády ani žádné totalitní režimy. Komunisti a nacisti ho zrušily, a stejně přežil. Líbí se mi, že nejde jen o „tělocvik“, ale i o rozvíjení vlastenectví a lásky k vlasti. Většině lidí dnes vlastenectví připadá jako cosi přežitého, zastaralého, co patří do minulých století. Já myslím, že to tak není. :-)

 

Abyste také poznali atmosféru jak žijí sokolové před sletem, tak zde máte moc hezký kousek od paní Ireny, cvičí sklatbu pro nejstarší Sokoly a Sokolky. Moc se mi líbil :-).

 

  • Milá Adriáno.
  •      Reaguji na krásná Vámi napsaná slova o obci Sokolské. Musím se přiznat, že láska, která z nich vyzařuje mě dojala k slzám. Cítím to totiž právě tak.
  •      Jsem teprve mladá sokolka, ač už dříve a v letošním roce dokonce jubilejně narozená.  Letos budu cvičit opět za  věrnou gardu a bude to můj druhý všesokolský slet, pořadím však XVI., kterého se v Praze zúčastním. Naše skladba Princezna Republika je pěkná a provází ji  hudba Karla Hašlera a krásné  písničky. Cvičení už nám jde, ale zapamatování si přechodů na různé značky do obrazců nám dalo hodně zabrat. Hlavně šedým buňkám mozkovým. V našem věku je to dobré cvičení na mozek, který jsme hodně potrénovaly.  Náš nácvik probíhal za velké trpělivosti  hlavně cvičitelek, které se snažily všemi způsoby nám cvičení nalít do hlavy. Někdy se nám chtělo i brečet, že se to nenaučíme, bojovaly jsme  i s různými úrazy částí těl, které se v tomto věku dost lámají. Způsobily jsme si je při jiných aktivních sportovních činnostech a které nám znemožňovaly nácvik. Ale vše jsme překonaly a jsme připravené se o výsledek cvičení podělit  se všemi, kdo nám sokolům fandí.  Za to patří dík i všem cvičitelům, kteří nezištně, právě tak, jak jste popsala ve svém téma s láskou pomáhají a věnují  svůj čas.
  • Adriáno,i když jsem dnes měla plno jiné práce, vyprovokovala jste mne a nedalo mi než reagovat.
  • Omlouvám se za to  a zdravím pozdravem“ Zdar“, který mnohokráte letos k výročí Republiky určitě vyslovíme na  stadionech na kterých budeme cvičit.

Další Paní Jana mi napsala:

Ohledně Sokolského hnutí toho vlastně moc nevím.
Co si jako první spojím s pojmem Sokol: Ve zdravém těle zdravý duch. „Tužme se!“ Vůdčí osobnost Miroslav Tyrš…
V e-mailu jste uváděla mnoho detailů, které mi nebyly známy, a tak jsem ještě zapátrala na stránkách České obce sokolské, kde se dají také dohledat zajímavé okolnosti ze života této organizace- např. http://www.sokol.eu/obsah/5500/sokolsky-odboj
Je neuvěřitelné, že se počátek Sokola datuje k roku 1861-62!
Za první republiky byl každý 15. občan členem Sokola a jeho počet se blížil k milionu! Bez spoluúčasti Sokola by se neuskutečnil atentát na Heyndricha! Až rok 1952 a komunistická diktatura dokázala zrušit jednotnou organizaci Sokol.
Jestli se i v dnešní době plné dalších různorodých možností opět najde síla k růstu tohoto hnutí, netuším. Možná, kdyby se opět začalo více mluvit i o principech Sokolského hnutí, které nejsou spjaty jenom ve cvičení těla, ale přesahují až k duši a duchu. Vlastně ani na oficiálních stránkách České obce sokolské těchto souvislostí není příliš uvedeno, proto děkuji za Vaše postřehy, které mi ukázaly další souvislosti.

 

Ženy,  děkuji Vám, že jste se nebáli a něco mi napsali.

Každým opuštěním své komfortní zóny pomáháme celému našemu okolí.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Samouzdravovací novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář