Chemie v domácnosti

Mnoho lidí se mne ptá co používám za prací prášky a čistící prostředky. Musím říci, že samozřejmě se u nás doma najde Jar a tekutý písek, ale nakupujeme tak jedem kus na rok. Máme doma i prací gel, ale níže se dozvíte jak ho používám a o prostředcích do myčky už jsem se zmiňovala v osvědčených radách. Nejvíce používáme sodu a pomerančový ocet, který si vyrobíte tak, že zalejete pomerančové slupky (musí jich být až po povrch nádoby, ve které se budou louhovat) klasickým octem a necháte je v uzavřené nádobě cca 2 měsíce. Pak máte pomerančový ocet hotový a je jen na Vás zda ho budete přelévat do jiné nádoby, aby tam nebyly slupky nebo ne. Tak to je k výrobě vše.

Používám jakýkoliv gelový prášek na praní (lépe se vymývá než tuhý), ale používám ho velice málo tak polovinu nejnižší doporučené dávky a méně. Navíc přidávám do praní sodu na odstraňování vodního kamene 1kg stojí cca 36 Kč. Ty tam dávám hodně tak 2 vrchovaté lžíce a více podle špíny na prádle. Soda Vám nádherně vypere prádlo, ale nevoní, proto ten kousek pracího prášku. Navíc když budete špinavé prádlo prát v době, kdy měsíc ubývá i skvrny Vám pustí lépe, a jestli prádlo ještě navíc projde sluníčkovou lázní na sušáku venku, tak skvrny téměř nemají šanci a navíc se Vám prádlo ozonem a UV paprsky vydesinfikuje a bude hezky vonět po větru :).
Moje základní čistící prostředky jsou soda, ocet a octový výluh pomerančových slupek – krásně voní po pomerančích a výborně čistí. Z uvedenými prostředky umejete všechno a jestli se Vám na záchodě drží špína vyzkoušejte možná i  kypřící prášek. Mytí sodou je velice jednoduché, ale musím používat potravinářskou sodu, protože je jemně prášková a to je na mytí lepší, než hrubá. Umyvadlo, baterie… navlhčíte vodou, posypete práškovou sodou a rozetřete houbičkou, pak už jen spláchnete a hotovo dokonce nemusíte ani čekat. Stejně se myje pomerančovým octem polýt, rozetřít a opláchnout. Dokonce i dvířka od krbu nejlépe umyjete obyčejnou vodou nebo vodou ze sodou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Osvědčené rady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář