Samouzdravovací novinky – Svobodně dýchejme a laďme si život

Moji milí

První ranní mrazíky, barevné lesy, výrazně opadané listí a ztišení to je listopad.

Máme potřebu tepla a chuť být více doma.

Začínáme šetřit energií. Více se projeví deprese, strachy a špatná nálada. Podle čínské medicíny je listopad měsíc Plic.

Je to náročné období, protože po nás vyžaduje kouknout se do sebe a dělat úklid. Připravuje nás na vymetení nepohodlných a nefunkčních věcí, vztahů…, abychom mohli nabrat vítr do plachet a svobodně dýchat. Bude to ještě chvíli trvat než přijde změna, ale tady se připraví. Je to období změn. Staré odchází a nové pomalu přichází, každému podle jeho tempa. Někdo vidí změny hned, někdo až příští rok.

Jak se projeví nepohoda plic?

  • nemožnost se nadechnout, dušnost, kašel, výrazná únava, bušení srdce, vysychání pleti, astma a zápal plic. Pokud máte zahleněné plíce, máte zanesená a zahleněná i střeva.
  • na úrovni duševní je to neschopnost nebo nechuť komunikace a smutná nálada.

Jak se dostat do pohody?

  • chodte brzo spát a vstávat. Shromažďujte duševní i fyzickou energii, která bude potřeba v zimě.
  • stahujme vše do svého nitra. Pozornost směřujme na nás, ne na vnější svět. I přes to, že venkovní počasí nás už neláká ven, je potřeba často pobývat venku, vyhýbat se zakouřenému prostředí a nočním aktivitám. Plíce souvisí s dýcháním, je proto vhodné zařadit nějaké dechové techniky. Ne nadarmo se říká, že bez dechu není života.
  • Plíce ukazují schopnost naší otevřené komunikace, toleranci, umění čistě přijímat i dávat a svobodu se nadechnout. Někdy je těžké určité situace skutečně „rozdýchat“. Astma je typické nerovnováhou mezi dáváním a braním. Astma nás dusí, i když je kolem pro všechny vzduchu dost.

Je potřeba se naučit přijímat = možnost volně se nadechnout do celých plic a dávat = čistě vydechnout to krásné v nás.

Vhodné potraviny v listopadu:

  • K podzimu patří sucho, proto je vhodné zařadit více potravin, které nám dodají tělesné šťávy. Z obilovin je ideální natural rýže, oves, z luštěnin nejvíce hnědá čočka, bílé fazole a tofu.
  • Vhodná zelenina bílá ředkev, bílé zelí, kedlubna, pórek, mrkev, kvašená zelenina, cibule, křen nebo česnek. Ovoce hruška, hrozny, jablka, sušené švestky, meruňky a datle. Koření, které nás zahřeje – skořice, fenykl, anýz, kmín, lékořice, koriandr nebo zázvor. Dále houby, vlašské ořechy, med, čaje, které posilují plíce a průdušky – jitrocel, mateřídouška, měsíček, plicník, přeslička, kopřiva, rdesno ptačí, řebříček. Taktéž nám pomohou výtažky z bylin jako je lichořeřišnice nebo echinacea. Na podporu odkašlávání je vhodná i lékořice
  • Mléčné výrobky se snažíme až do jara úplně vypustit, vnáší do těla chlad a zahleňují nás. Zvyšte příjem potravin bohatých na přírodní vitamin C a hořčík, který uvolňuje stáhnuté průduškové svaly. Proto velice doporučuji ječmen a chlorellu tam najdete vše co potřebujete

Naučme se s láskou přijímat vše, co nám život přináší a z důvěrou a otevřeností předávat vše dál. Svobodně dýchejme a užívejme náš život.

Příspěvek byl publikován v rubrice Samouzdravovací novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář