Samouzdravovací novinky – srpen je o relaxu a radosti

Moji milí

Čeká nás krásná druhá půlka léta. Horké dny, relax, teplé večery, pohyb venku. Vládne červená, vášeň a temperament. Začíná sklizeň a hojnost.

Koncem léta začne zklidňování přírody, těla, i duše. Nastane změna. V srpnu je nejohroženější celý systém – termoregulace.

Jak nastavit rovnováhu?

Tělesná teplota kolísá od 35,8 °C do 37,3 °C závisí na době i vnějších teplotách. Typy termoregulace jsou – nervová (pocení, třes) a hormonální (tvořena štítnou žlázou a nadledvinkami).

Problémy termoregulace jsou vnitřní (nadbytek či nedostatečnost = onemocnění), a vnější (teplo, chlad, fyzická aktivita). Tělesná teplota pod 35 °C je podchlazení a nad 37 °C je přehřátí. Na začátku srpna se tělo přehřívá a na konci už nám může být zima.

Jak poznat potíže?

Máte husí kůži, třes, pocit na omdlení, motá se, případně bolí hlava, pocení, nebo zvracení? Pokud je Vám horko tělo dává signál – ochladit, a to jak na úrovni fyzické, tak i duševní. Výkyvy tělesné teploty mohou souviset s projevy duševního rozpoložení. Pokud je Vám zima, tak zahříváme i vztahy. Chybí v životě radost, příjemné situace, osoby. Je potřeba si věřit a věřit emocím, které navádějí na cestě.

Pokud se často potíte, máte zvýšenou teplotu a horkost v těle – zastavte se. Nadechněte se a vydechněte emoce hněvu, vzteku, zlosti a napětí. Netlačte na životní události nechte všemu volný průběh, radujte se z maličkostí a buďte klidní, v lásce k sobě, i ke světu kolem.

Termoregulaci pomáhá otužování. Střídavé sprchování teplou a studenou vodou a také pohyb. Buďte venku, čerpejte energii, hýbejte se, sportujte, tancujte, co vám jen síly a energie dovolí.

Pijte vodu (ne ledovou), ovocné a zeleninové šťávy. Můžete do vody použít aroma oleje např. mátu, citrón, levanduli… Čaje mátový, kopřivový, meduňkový, šalvějový, rooibos, zelený… Dbejte na pitný režim.

Co udržuje termoregulaci v rovnováze?

Červenec i srpen jsou měsíce, kdy potřebujeme relax.

Je důležité odlehčit jídelníček, jíst potraviny čerstvé případně lehce upravené. Zařadit zeleninu i ovoce, které přirozeně ochladí. Úžasné jsou melouny, citrusy, jablka, ostružiny, maliny, broskve, ovocné smoothie a šťávy. Ze zeleniny  cuketa, lilek, okurky, rajčata, brokolice, květák, petržel, ředkvičky, mořské i sladkovodní řasy, fazolky, špenát, zelený salát a samozřejmě různé kombinace jejich šťáv. Hodně práce za nás i v nás udělá kalitní ječmen a chlorella. Připraví nás na zbytek roku a pomohou zrelaxovat.

V horku je možné jíst zakysané mléčné výrobky kefír, jogurt.Z obilovin jáhly, ječmen, žito, rýži a kukuřici. Z luštěnin jsou dobré, mungo fazolky a klíčky.

Maso je dobré v horku vynechat. Vhodnější je spíše navečer např. ryba a mořské plody. Hlídejte si minerály, sodík, hořčík, zinek, draslík. Kdo má ječmen a chlorellu, nepotřebuje hlídat.

Termoregulace je spojená s činností jater a lymfatického systému, proto je dobré si dát jaterní čaj případně očistu a lymfatické masáže.

Jak si pomoct s aromaterapii

Kromě výšeuvedených EO, které si můžete přidat do pití jsou vhodné všechnyEO z července a navíc tyto:

Cypřiš – působí na krevní oběh, pružnost cév, proti hemoroidům, pro ženy v menopauze, proti astmatu a bronchitidě. Je vhodný proti přehřívání a hromadění energie v játrech.

Benzoe – nejdůležitější EO při nedostatku jangu slinivky, proti studeným končetinám, letargii, protikřečový (břišní koliky) na zánět močáku, dnu artritidu, při přepracovanosti, při emocionálních otřesech na odpoutání od tíživých myšlenek.

Dopřejte si volna tolik, kolik můžete a užívejte krásných teplých dní.

Žijme v radosti a s úsměvem na tváři.

S láskou Adriána

Příspěvek byl publikován v rubrice Samouzdravovací novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář