Samouzdravovací novinky prosinec – podívej se do hloubky a staň se vůní

Prosinec

To je advent, Vánoce a nový rok. Mnoho činností v krátké době, a krásný spirituální čas posílený dlouhými nocemi. Také se nám do života zase začne vracet slunce příslib tepla a radosti. Hodnotíme uplynulý rok a těšíme se, co nám ten nastávající přinese. Jsme více s rodinou a se sebou

V prosinci je ohroženo tlusté střevo, které odvádí „odpad“ z těla. Z hlediska psychiky je tlusté střevo místem podvědomí, a také nejhlubších obav, strachů a stinných stránek.

Jak se projevuje jeho oslabení?

zácpou, průjmem, kručením ve střevech. Také se může přidat oslabení imunity (tlusté střevo je největším orgánem naší imunity). Souvisí se sliznicemi a jeho oslabení se projevuje i ve formě rým, viróz, krvácením z nosu.

Tlusté střevo je zmenšeninou těla, je to soustava, která stimuluje celý organismus. Každý úsek stimuluje určitý orgán, a proto, když je některý úsek zanesen, odrazí se to ve funkčnosti daného orgánu a dochází ke vzniku onemocnění.

Střevo předává skrze stěnu látky do těla. Čisté a zdravé předává vitamíny, vodu a soli do krve a vyživuje organismus. Pokud je zanesené, tak se do těla dostávají i látky, které nás oslabují. Veškeré nečistoty pak ovlivňují kůží ve formě ekzémů nebo pupínků a akné. Častá únava, podvýživa organismu (a to i u osob obézních), bolesti hlavy, migrény, bolesti v oblasti bederní páteře nebo opary na dolním rtu to je také tlusté střevo

Jak se dostat do rovnováhy?

Nejúčinnější je detoxikace, a za mne na kvalitní chlorellu nic nemá. Možný je také klystýr, půst (kdy pijeme pouze vodu) nebo odlehčovací dny (kdy jíme třeba jen ovoce, rýži nebo pijeme pouze čerstvé ovocné/zeleninové šťávy).

Zaměření na psychiku je důležité. Vnímejte své potřeby a naplňujte je. Hledejte odpovědi v sobě, místo „tam“ venku. Mnohdy jsou právě normy zvenčí příčinou, že máme pocit, selhání (a selhávají i naše střeva). Střevo je naší temnou stránkou a je potřeba ho prosvítit. Teď je na to ideální doba, protože podvědomě tíhneme ke klidu a soustředění na sebe, rodinu. Využijme to a poslouchejme co nám doma říkají. Poděkujme jim za vše, dělají to z lásky k nám a jsou jediní, kteří znají naše strachy a temnoty. Mnohokrát nás znají lépe než my sami. Je potřeba vzít zodpovědnost za sebe do svých rukou a podívat se v klidu na sebe zevnitř, naše nejbližší okolí nás podpoří. I proto je to období nových vizí nápadů setkávání a dárků, abychom si sáhli do hlubin. Dostali jsme šanci mnoho věcí napravit a tím se spraví i střevo.

Jaké potraviny nám pomohou posílit tlusté střevo?

Dostatek vlákniny (tady má nezastupitelné místo chlorela), zeleniny, ovoce a vody. Udržovaní dostatečné pauzy mezi jídly. Pokud pauza není, potrava ve střevech zahnívá, jsme nafouknutí, unavení, je nám těžko a trpíme nadýmáním.

Z obilovin rýže, oves nebo pohanka. Z luštěnin černá čočka. Dále česnek, který je používán i jako vypuzovač střevních parazitů, cibule, pórek, zázvor, černá ředkev, kysané zelí nebo růžičková kapusta. Z ovoce jablka, hrušky, fíky, kaki, kokosový ořech, vlašské ořechy, kaštany, med či sušené lesní houby. Z bylinek ty, které podporují trávení, kmín, fenykl, anýz a zahřejí nás muškátový oříšek, zázvor, skořice. Všechny druhy ryb (v tomto období připravujeme se zahřívajícím kořením) a tučnější masa.

Mléčné výrobky do jara vypouštíme, vnáší do těla chlad a zahleňují.

Obdarovávejme ostatní i sami sebe – nadějí, láskou, pokorou a vírou v život i sebe.

Je to také období, kdy je velice vhodné využít aromaterapie na vytvoření dobré nálady nebo na poznávání sebe a podporu nových snů a vizí.

– Na podporu střeva je vhodné jakékoliv koření. Překvapivě moc hezky voní a hojí např. Pepř, Kardamon, Bazalka, polní Máta…

– Na podporu vztahů, na svěžest a desinfekci jsou vhodné jakékoliv citrusy, Heřmánek a Palmarosa

– Na podporu rozhodnutí a zkoumání svého nitra jsou vhodné Pačuli, Kadidlo, Myrha…

Dobré je však i cokoliv co Vám voní. Představte si sebe jako vůni. Jaká byste chtěla být, květinová, záhadná, osvěžující meditační,… využijte své chuti a přestavivosti a naplňte domov nejenom fyzickou vůni ale i tím krásným pocitem, který po krásné vůni přichází a tím můžete být i vy. Buďte radostí, světlem a příjemným pocitem adventu.

Provoňme si domov láskou, vnímavosti k ostatním, klidem, kořením a aromaterapií.

S láskou Adriána

Vánoční PS: pokud hledáte smysluplný vánoční dárek, podívejte se na mé Akční balíčky https://samouzdraveni.cz/?page_id=2296

Příspěvek byl publikován v rubrice Samouzdravovací novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář