Samouzdravovací novinky – Vztahy, vztahy a pohyb

Moji milí

Květen, lásky čas, příroda je rozkvetlá a plná života. Dynamika nabírá vrcholu. Podle biologického kalendáře nastává 16. května léto. Vše v přírodě láká svojí krásou a svěžestí.

Dny se prodlužují, jsou čím dál teplejší, máme potřebu trávit čas venku, setkávat se s lidmi, chodit do společnosti a radovat se ze života. Radost, snění, bezstarostnost jsou emoce, které podle čínské medicíny přísluší elementu ohně. V květnu je nejvíce oslabeno srdce. Vládnoucí barva je začátkem měsíce růžová, světle červená až, následně postupem dnů, sytě červená a rudá.

Jak se oslabení srdce projevuje?

Srdce řídí krev, cévy, tepny a žíly. Pokud srdce funguje, krev v těle plynule proudí. Pokud je srdce oslabené (a nejen fyzicky), proud krve je zpomalen a nastávají blokády, takové přehrady, které zadržují energii v našem těle. Krev z pohledu čínské medicíny nepředstavuje pouze tekutinu, ale je to jedna z forem životní energie čchi.

Oslabení srdce (myšleno nedostatek energie i přebytek) se na fyzické úrovni projevuje arytmií, dušností, otoky, hormonálními poruchami, nízkým nebo naopak vysokým krevním tlakem, potíže se spánkem a usínáním, bolesti šíje a hlavy, pocením, návaly horka, neklidem i depresivními stavy.

Na duševní rovině je to žárlivost, extrémní chuť na sex, ale i nezájem, workoholismus, impulsivnost, hyperaktivita či vyčerpanost, ztráta energie a únava.

Jak se dostat do rovnováhy?

Láska k sobě samému a následně ke druhým vyživuje srdce. Upřímný a srdečný zájem o sebe, o druhé…, je přesně to, co živí srdce a rozdmýchává životní energii. Vžtahy na všech úrovních teď jsou extrémně důležité navíc máme k jejich posilování i mnoho energie která v jiných ročních dobách chybí. Využijme toho.

Každý den od 11-13 hod je naše srdce nejaktivnější, je proto vhodné mít klidnější režim a nepřijímat nic, co extrémně nabudí (např. kofein, černý čaj, ale i hádky, stres nebo extrémní sporty). Není dobré jej zatěžovat velkým množstvím jídla. Vhodnější je krátký spánek nebo procházka.

Obezita i nadváha přispívá k oslabení srdce, je proto důležitá denní fyzická aktivita. Pro zdravé cévy a srdce je důležitý pohyb i hluboké dýchání. Srdce je sval, který pravidelnou aktivitou sílí. Zařaďme procházky, chůzi po schodech, plavání, jízdu na kole nebo i svižnější aerobní aktivity.

Jaké potraviny nám pomohou posílit srdce?

Potraviny hořké chuti posilují naše srdce. Zařaďme do jídelníčku zeleninu různé druhy salátů, červenou řepu, červenou papriku, růžičkovou kapustu, zralá rajčata, ředkvičky či artyčoky.

Z ovoce poslouží grep, kdoule, maliny, ostružiny, borůvky, angrešt – nebo kterékoliv, které právě roste.

Z luštěnin naklíčené mungo fazolky, sójové klíčky, čerstvý hrášek, červené fazole. Mezi vhodné obiloviny patří amarant, pšeničné klíčky nebo žito.

Pro ty, kdo konzumují maso je vhodné grilované a hojně obalené v bylinkách. Je dobré omezit sůl, zadržuje vodu a vodu spíše do pokrmů přidávat. Mléčné výrobky jezte zakysané. Výborné jsou čerstvé bylinky a koření jako šalvěj, bazalka, oregano, rozmarýn, saturejka nebo kurkuma. Výborný je syrový česnek, zázvor, cibule, lněné semínko nebo z čajů kozlík, třezalka, meduňka, srdečník, pelyněk, a pupeny, květy i listy hlohu.

Omezte smažené a tučná jídla a uzeniny. Naopak je důležité konzumovat v dostatečné míře kvalitní oleje (a to i když máte nadváhu). Srdci a cévám výrazně prospěje užívání olejů s omega 3 kyselinami. Je veliký rozdíl v kvalitě – velice ráda Vám vysvětlím, proč užívám Balanc olej od Zinzino více informací o produktech najdete zde: https://www.zinzino.com/2012854308

Doporučuji se na mne obrátit než se rozhodnete něco koupit, Mohu Vám ušetřit hodně peněz a času.

Jak si pomoct aromaterapií?

Pro tento měsíc jsem vybrala tyto EO: Růžovou palmu, Geránium, Ylang ylang, Mandarinku a pokud máte chuť do sebe investovat tak jednoznačně růžový olej, Pokud Vás zajímá, proč jsou dobré a jak je používat, tak se mne ptejte.

Mějte rádi svůj život, on vám to vrátí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Samouzdravovací novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář