Moji milí
Srpen je vrchol léta, začíná sklizeň a hojnost. Ještě je teplo, ale když slunce nesvítí, tak cítíme chlad. Vášeň a temperament se zklidňují do harmonie a rovnováhy těla i duše.
V srpnu je v ohrožení termoregulace těla.
Jak poznáme, že tělesná teplota není v pořádku a jak nastavíme rovnováhu?
Tělesná teplota ve dne kolísá od 35,8 do 37,2 °C. Závisí na denní době i vnějších teplotních vlivech. Termoregulace zajisti fungování orgánů, systémů a potřebných reakcí. Jsou dva typy – nervová (pocení nebo třes) a hormonální (hormony štítné žlázy a nadledvinek).
Problémy jsou buď vnitřní (nadbytek či nedostatečnost = onemocnění těla), nebo vnější (teplo, chlad, fyzická aktivita). Srpen je typický svými výkyvy teplot, a tím hodně ovlivňuje termoregulaci.
Pokud máme potíže, necítíme ve své kůži. Někdy máme. husí kůži, třes, je nám zima a někdy je nám slabo až na omdlení, motá se a bolí hlava, potíme se, nebo můžeme i zvracet.
Pocit chladu vede k zamyšlení, že nám chybí radost, příjemné situace a osoby. Je potřeba si více věřit. Pokud je horko potřebujeme ochladit, a to jak na úrovni fyzické, tak i duševní. Zastavte se. Nadechněte se a emoce hněvu, vzteku, zlosti a napětí vydechněte. Netlačte na život, naučte se nechávat všemu volný průběh, radujte se z maličkostí a buďte klidní v lásce k sobě, i k okolí.
Termoregulaci pomáhá otužování. Střídavé sprchování teplou a studenou vodou, saunování a pohyb. Buďte hodně venku, čerpejte energii, sportujte, tancujte, dovádějte, co vám síly dovolí.
Pokud se přehřejete, v tichu a chladu odpočívejte. Pijte vodu nebo ovocné a zeleninové šťávy. Můžete použít i aroma oleje jako je máta, citrón, levandule.
Jaké potraviny nám pomohou.
Přirozené ochlazující potraviny jsou teď v kurzu. Zařaďte i relax.
Odlehčete jídelníček, jezte, čerstvé nebo lehce tepelně upravené potraviny, zařaďte ochlazující zeleninu i ovoce. Např. melouny, citrusy, jablka, ostružiny, maliny, broskve, různé ovocné smoothie a šťávy. Ze zeleniny je ideální cuketa, lilek, okurky, rajčata, brokolice, květák, syrová petržel, ředkvičky, mořské řasy, čekanka, fazolky, špenát, zelený salát a samozřejmě různé kombinace jejich šťáv.
V horkých dnech jsou dobré zakysané mléčné výrobky kefír či jogurt. Z obilovin jáhly, ječmen, žito, rýže a kukuřice. Z luštěnin sója, mungo fazolky a klíčky.Maso je lepší v horkých dnech vynechat. Vhodnější je v večer ryba, mořské plody. Hlídejte si dostatek minerálů, sodík, vápník, hořčík, zinek a draslík. Hlavně když se potíte a málo pijete. Pitný režim je důležitý, ale hodně záleží, zda je horko a potím se nebo je chladno. Také zda jím polotovary, nebo hodně zeleniny a saláty, smootie…
Z nápojů je nejideálnější voda, nebo i s citrónem, mátou či ovocem. Z čajů mátový, kopřivový, meduňkový, šalvějový, rooibos nebo zelený.
Termoregulace je spjatá s játry a lymfatickým systémem, dopřejme si proto vše na posílení jater a lymfatické masáže.
Užívejme volna, kolik můžeme a užívejme krásných teplých dní. Žijme v radosti a s úsměvem na tváři.
S láskou Adriána